BUDIMPEŠTA-PRAG-DRESDEN-BEČ 30.04. – 04.05.2025
Budimpešta, glavni grad Mađarske i glavni politički, industrijski, trgovački i prometni centar zemlje. Ima preko 1,7 milijuna stanovnika, što je manje od vrhunca dostignutog sredinom 1980-ih kada je imala 2,07 milijuna. Postala je jedinstveni grad 1873. godine spajanjem Budima i Starog Budima na desnoj obali Dunava s Peštom na lijevoj (istočnoj) obali. Bila je drugim središtem Austro-Ugarskog Carstva koje se raspalo 1918. godine.
Prag jest glavni i s otprilike 1,2 miliona stanovnika najmnogoljudniji grad Češke, te njen kulturni, obrazovni i privredni centar. Glavni grad Prag (Hlavní město Praha) je samostalna upravna jedinica.
Okolina grada je naseljavana još u ranoj historiji. Doseljavanje Slavena počinje u 6. stoljeću u oblasti koje su preko 500 godina prije naseljavali Germani Markomani. Nakon što Přemysliden gradi dva dvorca, u 9. i 10. stoljeću dolaze jevrejski i njemački trgovci u grad. Oko 1230. godine Prag je kraljevski grad kraljevine Češke, ponekad i Bohemije (češki: Čechy; njemački: Böhmen), a u 14. stoljeću kao glavni grad Svetog Rimskog Carstva, politički i kulturni centar Srednje Evrope. U Pragu je ustanovljen prvi njemački univerzitet. Gradski univerzitet je osnovao kralj Karlo IV 1348. po kome je i nazvan Karlov univerzitet i jedan je od prvih univerziteta u Centralnoj Evropi.
Zlatni grad danas pruža potpunu sliku gotičkog i baroknog grada.
Drezden jest glavni grad njemačke savezne pokrajine Saksonije (Freistaat Sachsen). Nalazi se u dolini rijeke Elbe. U Drezdenu živi oko 480.000 stanovnika, a 800.000 u širem gradskom području.
Grad je važan kulturni, politički i ekonomski centar. Od industrije prednjače: automobilska, izrada poluprovodnika, satova i optičkih instrumenata. Zbog svog izuzetnog kulturno-historijskog značaja poznat je pod imenom “Firenca na Elbi” (njem: Elbflorenz). Grad ima naročito mnogo spomenika iz doba baroka: Opera Semper (nazvana po arhitekti), Palata Cvinger, Bogorodičina protestantska crkva (Frauenkirche), Dvorska rimokatolička crkva (Hofkirche) itd.
13.-14. februara 1945, Drezden je teško bombardovan od strane savezničke avijacije. Poginulo je preko 25000 ljudi, a oko 80% grada bilo je uništeno. Ovaj napad je ostao veoma kontroverzna tema za historičare, jer sa vojnog stanovišta nije imao mnogo smisla.
Mnogi od spomenika kulture su obnovljeni poslije rata.
Beč jest glavni grad Austrije i jedna od njenih saveznih jedinica. S populacijom od otprilike 1.793.000 (2,2 miliona u metro području) najveći je grad u Austriji, kao i njena kulturna, ekonomska i politička prijestolnica.
Beč leži u jugoistočnom uglu Srednje Evrope i blizu je Češke, Slovačke i Mađarske.
Beč je sjedište za mnoge urede UN-a i mnoge druge međunarodne institucije i kompanije, uključujući Organizaciju Ujedinjenih nacija za industrijski razvoj (UNIDO), OPEC, Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) te OSCE. Pored toga, diplomatska konferencija održana u Beču 1980. dovela je do usvajanja Konvencije Ujedinjenih nacija o ugovorima za međunarodnu razmjenu roba. Također, Beč je sjedište i Sekretarijata Komisije Ujedinjenih nacija za međunarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL). Prema najnovijoj listi istraživačke i savjetodavne kompanije Mercer Beč je najbolji grad na svijetu po kvalitetu života.
Plan putovanja
1.DAN - SARAJEVO
2.DAN - BUDIMPEŠTA - PRAG
3.DAN - PRAG
4.DAN - PRAG- DRESDEN
5.DAN – BEČ
Doručak. Polazak za Beč. Vožnja sa usputnim pauzama za odmor. Dolazak u Beč u poslijepodnevnim satima. Slobodne aktivnosti ili fakultativno razgledanje grada: Ring, Opera, Parlament, dvorac Hofburg, katedrala sv. Stefana, Hunderdwaserhaus.... U poslijepodnevnim satima polazak prema BiH. Vožnja sa usputnim pauzama. Dolazak u Sarajevo, poslije ponoći/jutranji sati.
Galerija